Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών για εισαγωγή Μεταπτυχιακών Φοιτητών στο αγγλόφωνο ΔΔΠΜΣ με τίτλο "Πολιτική Ανώτατης Εκπαίδευσης: Θεωρία και Πράξη" (Higher Education Policy Theory and Praxis (MaHep) ακαδ. έτους 2024-2025 και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι τα απαραίτητα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στην Διαδικτυακή Πύλη είναι αυτά που αναφέρονται στην Πρόσκληση και συμφωνούν με το επικαιροποιημένο ΦΕΚ του Προγράμματος, ήτοι:

1.      Αίτηση συμμετοχής (ηλεκτρονικά ή/και σε έντυπη μορφή),

2.      Αντίγραφο τίτλο σπουδών από εκπαιδευτικό ίδρυμα ανώτατης εκπαίδευσης,

3.      Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας,

4.      Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα στη φόρμα του europass, (αναφορά αναλυτικά σε σπουδές, διδακτική ή και επαγγελματική εμπειρία, επιστημονική δραστηριότητα),

5.       Αποδεικτικά ερευνητικής ή επαγγελματικής δραστηριότητας, (εάν υπάρχουν),

6.      Αντίγραφο μεταπτυχιακού τίτλου (εάν υπάρχει),

7.       Επιστημονικά δημοσιεύματα σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές και πρακτικά επιστημονικών συνεδρίων με διαδικασία επιλογής εισηγήσεων (εάν υπάρχουν),

8.      Βεβαιώσεις πρακτικής άσκησης (εάν υπάρχουν),

9.      Φωτοτυπία δύο όψεων  της αστυνομικής ταυτότητας,

10.  Οι φοιτητές που δεν έχουν πτυχίο προπτυχιακών σπουδών αγγλόφωνου πανεπιστήμιου, η πιστοποίηση γνώσης της αγγλικής γλώσσας βεβαιώνεται με αντίγραφο πιστοποιητικού γνώσης της αγγλικής γλώσσας (επιπέδου C1), πιστοποιείται με Πιστοποιητικό First Certificate in English, - Πιστοποιητικό Toefl με βαθμολογία τουλάχιστον 50 μόρια, - Πιστοποιητικό IELTS με βαθμό 7,0 και άνω, - Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (επίπεδο C1).

11.  Σε περίπτωση επιλογής, υποχρέωση κατάθεσης υπεύθυνης δήλωσης ότι: «έχω διαβάσει και αποδέχομαι τον κανονισμό σπουδών του εν λόγω μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών»

12.  Σε περίπτωση αιτήματος για υποτροφία, κατάθεση των δικαιολογητικών όπως αναφέρονται στις σχετικές αποφάσεις του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

13.  Θετικά θα συνυπολογίζεται η γνώση και δεύτερης ξένης γλώσσας.

Συμπληρωματικά δικαιολογητικά

1.      Επιπλέον πιστοποιητικά ξένων γλωσσών (εάν υπάρχουν).

2.      Φωτοτυπία διαβατηρίου.

3.      Βεβαιώσεις πρακτικής άσκησης με αντικείμενο την Ανώτατη Εκπαίδευση (εάν υπάρχουν).

4.      Βεβαιώσεις επαγγελματικής εμπειρίας σε θέσεις εργασίας με αντικείμενο στην Ανώτατη Εκπαίδευση ή την Ευρωπαϊκή Ένωση και σε τομείς σχετικούς με το αντικείμενο του Δ.Δ.Π.Μ.Σ (εάν υπάρχουν).

Συνημμένα αρχεία