Προσκλήση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Φιλολογίας

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών για εισαγωγή Μεταπτυχιακών Φοιτητών στο ΠΜΣ με τίτλο "Σπουδές στην κλασική, βυζαντινή και νεοελληνική γραμματεία", ακαδημαϊκών ετών 2024-2026 και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Αναφορικά με την προκήρυξη, σας ενημερώνουμε ότι τα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στην Διαδικτυακή Πύλη είναι αυτά που αναφέρονται στην Πρόσκληση και συμφωνούν με το επικαιροποιημένο ΦΕΚ Κανονισμού του Προγράμματος, ήτοι:

1. Αίτηση συμμετοχής στην οποία οι υποψήφιοι/εςδηλώνουν απαραίτητα την ειδίκευση που τους ενδιαφέρει (μόνο μία από τις τρεις προσφερόμενες ειδικεύσεις του ΠΜΣ).

2. Περιγραφή στόχων: Υπόμνημα μιας πληκτρολογημένης σελίδας, στο οποίο να δικαιολογείται και να τεκμηριώνεται η πρόθεση του/της υποψηφίου/ας για εγγραφή στη συγκεκριμένη ειδίκευση του ΠΜΣ.

3. Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα (αναφορά αναλυτικά σε σπουδές, διδακτική ή και επαγγελματική εμπειρία, επιστημονική δραστηριότητα).

4. Δύο Συστατικές Επιστολές (τουλάχιστον). Εάν ο/η υποψήφιος/α προέρχεται από το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών πρέπει να δηλώσει τα ονόματα των καθηγητών/τριών του Τμήματος που έχουν συμφωνήσει να δώσουν συστατική επιστολή, εφόσον τους ζητηθεί.

5. Αντίγραφο Πτυχίου (με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ όπου απαιτείται), όπου αναφέρεται ο συνολικός βαθμός πτυχίου, ο οποίος οφείλει να είναι τουλάχιστον «λίαν καλώς», ή Βεβαίωση Περάτωσης Σπουδών.

6. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας.

7. Αντίτυπο πτυχιακής εργασίας (εάν υπάρχει) και πιθανών δημοσιευμάτων.

8. Πιστοποιητικά ξένων γλωσσών επιπέδου τουλάχιστον Β2 (αν δεν διατίθενται, οι υποψήφιοι/ες θα κληθούν να αποδείξουν το επίπεδο γλωσσομάθειάς τους με γραπτή ή προφορική εξέταση).

9. Αντίγραφο Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας.